Preto sme sa rozhodli osloviť stredné školy v Nitre a v okolí (náklady nám platí naša katedra a tá nie je veľmi bohatá, takže ďaleké cesty zatiaľ neplánujeme) s ponukou na zážitkové peer aktivity pre ich študentov a študentky. Takto je to v poriadku – ak to, čo získame v škole, budeme šíriť ďalej. Aspoň myslíme. A ešte dúfame, že sa nám na stredných školách podarí rozprúdiť diskusie o kultúrnej a sociálnej rôznorodosti. O teórii rovnakých šancí, ktorá v praxi jednoducho nefunguje. O spoločenských nerovnostiach, o tom, čo pre ich zmierňovanie môžeme urobiť my, mladí. 16-teho februára to bol krst ohňom, vyskúšali sme si prvý krát prácu so stredoškolskou mládežou. A… bolo to výborné! Teda, aspoň pre nás. Spätné väzby všetkých zúčastnených boli prekvapujúco dobré, tak snáď môžeme neskromne povedať, že naše stretnutie bolo užitočné aj pre stredoškolákov a stredoškoláčky. Na súkromnej strednej pedagogickej škole v Topoľčanoch sme sa stretli so študentmi a študentkami pedagogického a sociálneho odboru. S každou skupinou na 45 minút – na dlhšie rande sme si zatiaľ netrúfli, to až potom keď dokončíme celý tréningový program, v ktorom sa na túto prácu pripravujeme a overíme si svoje schopnosti na vlastných spoluštudentoch (inak, piataci vďaka, že sme si to s vami mohli „odskúšať“). Ranné stresy spôsobené vlastnou neistotou (Čo ak nebudem vedieť reagovať na otázky? Čo ak ich to nebude baviť? Čo ak…..) opadli príchodom do školy – zariadili to učiteľky milým privítaním. Rýchla úprava knižnice a už prichádzala prvá skupina s prevahou dievčat, ako to býva v týchto odboroch. Nebolo ich treba ponúkať k aktivite a ani k diskusii. Čas strávený s týmito všímavými a premýšľavými ľuďmi sme si obaja užili. Vieme, že táto skúsenosť dala veľa nám dvom a veríme, že aj im, tak ako nám povedali v záverečných spätných väzbách. No a tu sú prerozprávané niektoré posolstvá študentov a študentiek strednej pedagogickej školy v Topoľčanoch:
V spoločnosti sú nerovnosti a niečo by sme s nimi mali robiť.
Všetci začíname na rovnakej štartovacej čiare, no časom každý pod vplyvom rôznych okolností a prekážok skončíme niekde inde.
Vzájomná všímavosť a pomoc je dôležitá, ale je to ťažké, pretože spoločnosť nás tlačí do toho, aby sme si všímali hlavne seba.
Aké by bolo skvelé, keby sme všetci držali spolu a navzájom si pomáhali prekonávať rozdiely a prekážky, ktoré nás dennodenne rozdeľujú.
Ak máte záujem, aby sme si prišli podebatovať aj do vašej školy, ozvite sa nám (napríklad na sekretariát našej katedry sekretariaturš@ukf.sk. V peer tréningovej skupine je nás asi desať, takže čas a chuť si určite nájdeme.

Robo a Barbora
študenti Ústavu romologických štúdií

Aj mladí majú čo povedať!