8. novembra sa na pôde našej Univerzity konal druhý ročník konferencie Romologické diskurzy RODI2019 (Vakeras pal o Roma). Konferenciu zorganizoval Ústav romologických štúdií v spolupráci s Platformou pre rómske štúdiá. „Odborná diskusia o témach súvisiacich s kultúrou, históriou, jazykom Rómov, ale aj ich postavením v našej spoločnosti je na našom pracovisku prítomná od jeho vzniku pred takmer tridsiatimi rokmi. Považujeme za svoju morálnu zodpovednosť otvárať témy, ktoré sú dôležité.“ (doc. Jurina Rusnáková, riaditeľka Ústavu romologických štúdií)

Cieľom tohtoročnej konferencie bolo priniesť účastníkom inšpirácie z oblasti výskumu a vzdelávania zo zahraničia. Nositeľmi hlavnej myšlienky sa stali pozvaní rečníci – rómske osobnosti z akademického prostredia, výskumu a aktivisti. Organizátori v Nitre privítali prof. Hrista Kyuchukova (Nemecko) uznávaného jazykovedca, ktorý sa venuje rómskemu jazyku, Dr. Janu Horváthovú, riaditeľku Muzea romské kultury v Brne, Orhana Galjuša, majiteľa siete rómskych rádií a aktivistu, doc. Emine Dingeç, ktorá sa venuje historickému výskumu postavenia Rómov v Osmanskej ríši.

Konferencie sa zúčastnili odborníci z celého Slovenska. „Verím, že sa konferencia RODI stane stabilným priestorom pre diskusiu odborníkov v oblasti romológie.“ (Jurina Rusnáková)

Konferencia bola zrealizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Autor: Ivan Rác

Vakerenas pal o Roma (Diskutovali o Rómoch)