Ústav romologických štúdií (ÚRŠ) Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre pripravil pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov kultúrno-spoločenské podujatie Týždeň rómskej kultúry. Podujatie je súborom viacerých aktivít, začalo 9. apríla workshopmi pre študentov Ústavu romologických štúdií s Janette Motlovou, oceňovanou lektorkou zážitkového učenia a absolventkou ÚRŠ; pokračuje 10. apríla prednáškou profesora Marka Payna z Univerzity v Sheffielde o slovenských Rómoch v Sheffielde (FSVaZ o 11.00). Na 16. apríla o 11. 00 sme pre študentov UKF pripravili moderovanú diskusiu na tému „Je slovenská škola pre všetkých?“, diskutovať budú Zuzana Kusá (Sociologický ústav SAV), Ján Hero (Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR) a Peter Dráľ (OZ Nové školstvo) s moderátorom Vladom Rafaelom (OZ EduRoma). Diskusia bude v aule Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva. Živá knižnica na tému „Príbehy úspešných Rómov“ je určená nitrianskym stredoškolákom, ktorí sa so živými knihami stretnú 17. apríla v Krajskej knižnici K. Kmeťka. Hlavnými postavami akcie „Rómovia a umenie“ v Nitrianskej galérii budú členovia Rómskeho literárneho klubu. Autorské čítanie z ich tvorby, spojené s hudbou a prehliadkou medzinárodnej výstavy „Bez nenávisti?“ je plánované na 20. apríla so začiatkom o 17.30. Týždeň rómskej kultúry uzavrie 23. apríla podujatie určené verejnosti „Rómovia v CENTRO NITRA“. Tradičnú aj modernú rómsku hudbu a ženské rómske remeslo prídu prezentovať známi rómski hudobníci SENDREIOVCI z Kokavy nad Rimavicou a žiaci Súkromnej strednej školy v Kežmarku od 15. 00  do 18.00. Súčasťou akcie bude: workshop ženského rómskeho remesla (16.00) a módna prehliadka žiačok Súkromnej strednej školy (16.30).
V týždni od 23. do 27. 4. budú môcť študenti a zamestnanci UKF v Nitre ochutnať tradičné rómske jedlá, ktoré im budú ponúknuté v rámci univerzitného stravovacieho systému.

Kontakt (bližšie info):  +421 37 6408 784

Týždeň rómskej kultúry je realizovaný s podporou Fondu pre kultúru národnostných menšín a a Slovenského výboru pre program MOST pri Slovenskej komisii pre UNESCO.

Týždeň rómskej kultúry 2018